Obiekty mieszkalne - proekologiczne

Share Home Silesia

Pełna nazwa Inwestycji:
Share Home Silesia

Zgłaszający:
Share Home Silesia Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach

Inwestor:
Share Home Silesia Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach

Generalny wykonawca:

New Construction Concept Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach

Projektant:

M & M Architektura Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie

Okres prac:

14.10.2019 – 30.09.2021 r.

Lokalizacja:
Katowice, ul. Przemysłowa 4, Brata Albrta 3, Św, Jacka 12

Wartość inwestycji:
42 500 000,00 zł

 

Ogólna charakterystyka kompleksu Share Home Silesia

Share Home Silesia to nowoczesny kompleks mieszkalny oparty o energooszczędne rozwiązania. Budynek znajduje się między trzema ulicami: Przemysłowa 4, Brata Alberta 3 oraz Św. Jacka 12 w samym centrum Katowic. We  wnętrzu budynku znajduje się 111 komfortowych mieszkań (podzielonych na 3 klatki), 3-poziomowy garaż podziemny (ze 150 miejscami parkingowymi) i 3 lokale usługowe zlokalizowane na parterze (w tym jeden lokal dwupoziomowy). Mieszkania różnią się wielkością i ilością pomieszczeń. W ofercie widnieją mieszkania 1-pokojowe, 2-pokojowe, 3-pokojowe, a nawet 4-pokojowe. Układy mieszkań różnią się, natomiast każde z nich wyposażone jest w salon z aneksem kuchennym i łazienkę, a metraże mieszczą się w przedziale 25-77m2. Obecnie wszystkie mieszkania są wynajęte. W budynku zastosowano energooszczędne technologie, które z powodzeniem sprawdziły się także w budynkach biurowych, których właścicielem jest spółka GPP Business Park.

Projekt budynku

Obiekt składa się z trzech segmentów posiadających swoje niezależne klatki schodowe z odrębnymi wejściami od ul. Przemysłowej, św. Jacka i Brata Alberta. Wejście do każdego segmentu znajduje się na różnych rzędnych, z uwagi na różnice w poziomach otaczających budynek ulic. Wejście do budynku dostępne jest z poziomu chodnika bez barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych (ul. Jacka i Alberta) lub przez pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami – od ul. Przemysłowej. Garaż podziemny oraz wszystkie kondygnacje skomunikowane są windą osobową dostosowaną do transportu osób niepełnosprawnych. Budynek spełnia warunki dostępne dla osób niepełnosprawnych określone w przepisach.

Lokalizacja

Lokalizacja w centrum miasta Katowice przy ul. przemysłowej oraz ul. Brata Alberta pozwala na komfortowe korzystanie z bezpośredniego sąsiedztwa urzędów, firm, uczelni wyższych, a także instytucji kultury (np. Politechnika Śląska – 200m, Urząd Wojewódzki 700 m).

Specyfikacja techniczna

Energia elektryczna oraz cieplna. Budynek wyposażony jest we własne źródła ciepła – kogenerator, który produkuje jednocześnie energię elektryczną i cieplną z gazu. Źródłem szczytowym dla produkcji ciepła jest kocioł gazowy. Obiekt wyposażono w wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła na wymienniku z wywiewów z łazienek i z zabezpieczeniem antysmogowym. Wywiewy z kuchni odbywają się poprzez wentylatory. Nawiew w salonach i pokojach sypialnianych realizowany poprzez moduły indukcyjne zamontowane w zabudowie w przestrzeni między sufitowej. Moduły te realizują ogrzewanie i klimatyzację. Ogrzewanie łazienek odbywa się poprzez grzejniki drabinkowe wodne. Chłodzenie salonów i sypialni realizowany jest przez nawiew chłodnego powietrza. Źródłem chłodu jest agregat wody lodowej. Na obiekcie zamontowano ponadto instalację fotowoltaiczną opartą o moduły krzemowe monokrystaliczne.

Wentylacja, klimatyzacja i chłodzenie. Wentylacja, ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń realizowane jest poprzez sufitowe aparaty grzewczo-chłodzące. Każde z pomieszczeń w obrębie mieszkania stanowi odrębną strefę regulacji i jest wyposażone w indywidualne urządzenie grzewczo-chłodzące. Jedynie łazienki nie są klimatyzowane, a dogrzewane przy pomocy grzejnika. W oknach nie ma nawiewników, ponieważ wentylacja zapewniona jest centralnie z uwzględnieniem odzysku ciepła i świeże powietrze dostarczane jest do poszczególnych pomieszczeń poprzez belki indukcyjne. Instalacje wodne zaprojektowane są jako zmienno-przepływowe i niskoparametrowe oraz wysokoparametrowe dla minimalizowania strat energii. Dla budynku przewidziano chłodzenie, dzięki czemu zapewnione są warunki komfortu w mieszkaniu także podczas upałów. Temperatura nawiewu powietrza nie daje nieprzyjemnego odczucia przeciągu, a dopływ świeżego powietrza i kontrola wilgotności zapobiega uczuciu duszności, ponieważ powietrze osuszane jest centralnie. Nietypowe jest także zastosowanie kogeneracji dla obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Dzięki ograniczeniu zużycia ciepła poprzez odzysk energii, a także zastosowanie kogeneracji i fotowoltaiki osiągnięto redukcję kosztów eksploatacyjnych o 65 % w stosunku do rozwiązania opartego o wentylację bez odzysku i ciepło sieciowe z PEC. Czas zwrotu inwestycji to trzy lata.

Instalacje w budynku.

  • System parkingowy z bramami garażowymi otwieranymi za pomocą kart parkingowych i czytników dalekiego zasięgu.
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 40kW zainstalowana na dachu budynku.
  • Instalacja wentylacji i oddymiania garaży podziemnych oraz klatek schodowych.
  • System domofonów umożliwiający dostęp do poszczególnych segmentów mieszkaniowych, śmietników oraz stref garażowych. W obiekcie zamontowano system CCTV i ponad 40 kamer.
  • System sygnalizacji pożaru w obrębie klatek schodowych oraz garaży i pomieszczeń technicznych.

W mieszkaniach oprócz standardowej instalacji elektrycznej i videodomofonowej występuje dodatkowo system sterowania zajętością mieszkania z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie najemcy. Wejscie do obiektu umożliwione jest poprzez videodomofon z wykorzystaniem indywidualnego kodu dostępu dla danego mieszkania, a także przy użyciu karty magnetycznej.

Na terenie kompleksu znajduje się lokale usługowe przeznaczone na wynajem.