Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami jako organizacja samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorców, w tym ich związki oraz inne organizacje i jednostki organizacyjne o statusie przedsiębiorcy związane z szeroko rozumianym rynkiem nieruchomości, rekomenduje osoby wyjątkowo rzetelnie, sumiennie oraz twórczo praktykujące swój nieruchomościowy zawód do Odznaczenia Państwowego nadawanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, osobie (rekomendowanej przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami) może zostać nadany Złoty, Srebrny lub Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.
ODZNACZENIE PREZYDENTA RP
INFORMACJE OGÓLNE O ODZNACZENIACH
Przez Prezydenta RP nadawanych jest siedem odznaczeń:
- Krzyż Wolności i Solidarności,
- Krzyż Zasługi (trzystopniowy),
- Krzyż Zasługi za Dzielność (może być nadany tej samej osobie wielokrotnie),
- Medal za Ofiarność i Odwagę (może być nadany tej samej osobie wielokrotnie),
- Medal za Długoletnią Służbę (trzystopniowy),
- Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie,
- Krzyż Zesłańców Sybiru.
Odznaczenia nadaje Prezydent RP z własnej inicjatywy lub na wniosek:
- Prezesa Rady Ministrów,
- ministrów,
- kierowników urzędów centralnych,
- wojewodów.
MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
Medal za Długoletnią Służbę został ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie:
I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę, o który można wnioskować nie wcześniej niż po 30 latach pracy zawodowej,
II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, o który można wnioskować nie wcześniej niż po 20 latach pracy zawodowej,
III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę, o który można wnioskować nie wcześniej niż po 10 latach pracy zawodowej.