Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świętochłowicach, laureat nagrody w ogólnopolskim Rankingu Spółdzielni

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świętochłowicach powstała 7 sierpnia 1959r. Jest największą działająca spółdzielnią w mieście i posiada ponad 60-letnią tradycję i doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami. Należy do kategorii instytucji, która ma pozytywny wpływ na okolicę/ W jej zasobach zamieszkuje 1/3 mieszkańców całego miasta. Rozwój Spółdzielni jest nierozłącznie związany z wyglądem estetycznym miasta i ma wpływ na kulturę mieszkańców. Zasoby Spółdzielni zapewniają mieszkańcom  komfort i cel mieszkaniowy, który sprzyja zarówno rodzinom z dziećmi, jak również i seniorom. Atutem są również lokalizacje osiedli, które wkomponowane są w istniejące kompleksy zieleni. Realizacja prac remontowo-konserwacyjnych jest wykonywana zgodnie z przyjętymi planami remontowymi mającymi na celu utrzymanie zasobów w należytym stanie technicznym.

Pozyskiwane są środki finansowe w postaci pożyczek, kredytów oraz innych środków pomocowych na realizację zadań w zakresie termomodernizacji i usuwania azbestu. Należy zaznaczyć iż do tej pory wykonano termomodernizację 81 budynków, a w tym roku trwają prace na  3 kolejnych budynkach tj. przy ul. Granitowej 10, ul. Jodłowej 29-35 oraz ul. Polnej 6-12. Celem Spółdzielni jest nie tylko właściwe zarządzanie zasobami mieszkaniowymi, ale również i zarządzanie towarzyszącą im infrastrukturą, dlatego podjęła starania i uzyskała możliwość dofinansowania z programu rządowego na wykonanie siłowni plenerowych w lokalizacjach przy ul.  Nastolatków 14-20, Krasickiego 9-13, Wiechaczka 13-17 i Jodłowej 27, Chorzowskiej 22 i Świętokrzyskiej 14-20. Obecnie Spółdzielni liczy ponad 8 tys. członków , zarządza 124 budynkami, 7 868 lokalami mieszkalnymi, w których zamieszkuje prawie 15 tys. mieszkańców, 119 lokalami użytkowymi, 361 garażami, 2 świetlicami osiedlowymi oraz 3 administracjami osiedlowym, znajdującymi się na terenie osiedli: Śródmieście, Piaśniki, Chropaczów.

Za swoje zasługi Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świętochłowicach otrzymała nagrody i wyróżnienia, m.in.: Wielka Nagroda Prezydenta Izby Budownictwa, Złoty Laur za szczególny wkład w rozwój gospodarki nieruchomościami, Złota Odznaka „Zasłużony dla Budownictwa”, Wielka Nagroda z Laurem Prezydenta Śląskiej Izby Budownictwa, Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego, nagroda w ogólnopolskim Rankingu Spółdzielni  Mieszkaniowych, symbol Polskiej Spółdzielczości Mieszkaniowej, Siła Polskiej Spółdzielczości Mieszkaniowej, laureat rankingu „ Gazele Biznesu” oraz Złoty Laur Spółdzielczości. Starając się zaspokajać potrzeby naszych mieszkańców Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świętochłowicach dokłada wszelkich starań, a by administrowane przez nią osiedla i budynki były estetyczne, zadbane i bezpieczne.