Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych według najnowszych przepisów Prawa Energetycznego i rozporządzenia z grudnia 2021
Czy wiesz:
- Jakie przepisy regulują kwestie dostawy mediów do budynków i lokali?
- Jakie są obowiązki właściciela lub zarządcy budynku mieszkalnego?
- W jakim celu sporządza się regulamin rozliczania?
- Jakie są zasady doboru urządzeń pomiarowych według najnowszych przepisów?
- Dlaczego jest tyle problemów z rozliczaniem mediów?
- Czy we wspólnocie należy media refakturować na członków wspólnoty?
Ustawa prawo energetyczne nakłada na właściciela lub zarządcę budynku wielolokalowego obowiązki w zakresie rozliczania ciepła zużywanego w poszczególnych lokalach. Obowiązki te dotyczą zarówno spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot jak i własności prywatnej, czy to osób fizycznych, czy podmiotów gospodarczych.
Na szkoleniu zostaną Państwu podane praktyczne wskazówki w zakresie gospodarki energetycznej, a przede wszystkim w zakresie rozliczania ciepła. Zostaną omówione podstawowe zasady doboru wodomierzy i ciepłomierzy, metodyka rozliczania zużycia wody zimnej i ciepłej oraz ogrzewania w budynkach wielorodzinnych, a także rożne systemy pomiaru zużycia wody i ciepła. Szczególna uwaga będzie zwrócona na tworzenie wewnętrznych regulacji, czyli umów i uchwał, umożliwiających skuteczne i prawidłowe rozliczanie kosztów zużycia mediów w poszczególnych lokalach w budynkach wielolokalowych. Omówione będą szczegółowo sposoby rozliczania mediów w budynkach różnie wyposażonych w urządzenia pomiarowe.
Korzyści ze szkolenia:
- Zostaną uczestnikom szkolenia przedstawione podstawy prawne regulujące zasady rozliczania mediów.
- Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jakie obowiązki w zakresie rozliczania mediów ciążą na właścicielu lub zarządcy budynku wielolokalowego.
- Podane zostaną zasady przygotowywania regulaminu rozliczania mediów.
- Omówione zostaną zasady doboru urządzeń pomiarowych.
- Podane będą przykłady rożnych przypadków w rozliczaniu mediów.
Odbiorcy szkolenia:
Szkolenie skierowane jest:
- do zarządców nieruchomości, którzy zarządzają wspólnotami mieszkaniowymi,
- do spółdzielni mieszkaniowych,
- do zarządów wspólnot mieszkaniowych, aby wskazać zasady i obowiązki w zakresie zarządzania wspólnotą mieszkaniowa wynikające z przepisów prawa,
- do członków komisji rewizyjnych w spółdzielniach mieszkaniowych.
Prowadzący szkolenie:
Michał Substyk
Ekspert w zakresie zarządzania nieruchomościami, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prowadzaniem remontów, rozbudów i rewitalizacji obiektów budowlanych.
Jest związany z nieruchomościami od ponad 25 lat. Był przewodniczym rady nadzorczej WSMB ATENA, realizującej szereg własnych inwestycji mieszkaniowych, później przez wiele lat pracował na wyższych stanowiskach kierowniczych w firmach deweloperskich J.W. Construction Holding S.A. i Budner S.A., gdzie uczestniczył i prowadził realizację projektów deweloperskich, wprowadzał system zarządzania ISO 9001 oraz SAP, zarządzał wybudowanymi przez deweloperów nieruchomościami. Od 2009 prowadzi dwie firmy działające w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz w zakresie prowadzania szkoleń i kursów.
W zakresie zarządzania nieruchomościami specjalizuje się w działalności zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami wymagającymi prowadzenia inwestycji takich jak rewitalizacje obiektów zabytkowych, remonty, modernizacje i rozbudowy.
Swoją wiedzę zawodową i doświadczenie menedżerskie wykorzystuje w prowadzonych szkoleniach z zakresu zarządzania nieruchomościami oraz prowadzenia inwestycji budowlanych. Prowadzi szkolenia i kursy nie tylko dla zarządców i administrator nieruchomości, ale także dla inwestorów, właścicieli obiektów budowlany, a także dla pracowników urządów.
Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Przedsiębiorczości w Nieruchomościach, członkiem zwykłym Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości „Warecka”, był członkiem Komisji Odpowiedzialności Zawodowej zarządców nieruchomości. Jest autorem licznych publikacji, w tym książkowych związanych z zarządzaniem i utrzymaniem obiektów budowlanych, prowadzeniem książki obiektu budowlanego, rozliczaniem mediów, prowadzeniem finansów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości, posiada licencję Nr 7687, uzyskaną w roku 2001.
Termin:
20 lipca 2022 r. w godzinach 10:00-15:00
Miejsce:
Katowice ul. Mickiewicza 29
Koszt:
350,00 zł brutto/ os. – kwota promocyjna obowiązuje członków KIGN (w tym również jego pracowników) oraz osoby posiadające licencje KIGN wraz z aktualnym wpisem do Centralnego rejestru Zarządców nieruchomości KIGN oraz Pośredników w obrocie nieruchomościami KIGN.
450 zł brutto/ os. – dla pozostałych osób
Ilość miejsc ograniczona.
W ramach szkolenia zapewniamy zaświadczenie, materiały i przerwę kawową.