Konsultacje propozycji odpowiedzi na pytania dot. kryteriów technicznych Taksonomii UE
Szanowni Państwo,
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) od maja 2023 r. koordynuje prace Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE. Grupa służy jako forum współpracy z szerokim gronem interesariuszy specjalizujących się w zagadnieniach związanych z praktycznym stosowaniem wymogów określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (dalej: Taksonomia UE).
W marcu 2024 r. w ramach Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE został powołany zespół ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości. Zespół zrzesza ekspertów rynkowych i przedstawicieli branżowych. W prace zespołu bezpośrednio zaangażowani zostali eksperci z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zespołowi ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości zostało powierzone zadanie opracowania dokumentu z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami (FAQ) dotyczącymi interpretacji przepisów odnoszących się do branży budownictwa i nieruchomości, wynikających z rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/2139 oraz rozporządzenia delegowanego (UE) 2023/2486. Na potrzeby realizacji tego zadania MRiT w dniach 22 marca – 5 maja br. przeprowadziło ankietę internetową, za pomocą której zebrano pytania, które następnie zostały poddane analizie i weryfikacji merytorycznej przez zespół ekspertów.
W polskim FAQ zostały przygotowane propozycje odpowiedzi na 52 pytania. Zdecydowana część pytań odnosi się do celu łagodzenia zmian klimatu w odniesieniu do działalności 7.1-7.7 z rozporządzenia delegowanego (UE) 20221/2139 (Załącznik I i II), ale również występują pytania dotyczące celów środowiskowych, a zwłaszcza celu związanego z przejściem na gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ) w kontekście rozporządzenia delegowanego 2023/2486 (Załącznik II).
Pytania zostały uszeregowane wg 5 obszarów tematycznych: 1. ogólne (w tym dotyczące perspektywy sektora finansowego, relacji pomiędzy generalnym wykonawcą a inwestorem, sposobów potwierdzania działalności); 2. efektywność energetyczna (zarówno w kontekście świadectw charakterystyki energetycznej budynków, jak i obliczania zapotrzebowania na energię pierwotną); 3. materiały budowlane i rozwiązania techniczne (oprócz kwestii stricte materiałowych, także m.in. szczelność i integralność cieplna budynków czy GWP); 4. ryzyka klimatyczne (związane zwłaszcza z oceną ryzyk fizycznych związanych z klimatem na podstawie Dodatku A do rozporządzenia delegowanego 2021/2139); 5. proces inwestycyjno-budowlany (obszar powiązany z kwestiami proceduralnymi przy działalnościach nieruchomościowych).
Zwracamy się z prośbą o przekazanie Państwa uwag/komentarzy/propozycji zmian do dokumentu zgodnie z właściwością, w trybie śledzenia zmian, do 1 października br. na adres: biuro@kign.pl
Załącznik do pisma_Do konsultacji – polski FAQ budownictwo i nieruchomości Taksonomia UE_20092024