Mural upamiętniający 150 rocznicę urodzin Jana Szczepanika
Pełna nazwa Inwestycji:
Mural upamiętniający 150 rocznicę urodzin Jana Szczepanika
Zgłaszający:
Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Inwestor:
Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Generalny wykonawca:
Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Projektant:
Łukasz Rudecki i Paweł Witkowski
Okres prac:
15.07-20.08.2022 r.
Lokalizacja:
Krosno ul. Piłsudskiego 18
Wartość inwestycji:
87 000,00 zł
W 2022 roku przypadła 150. rocznica urodzin Jana Szczepanika – wielkiego wynalazcy związanego z Krosnem, który doczekał się zaszczytnych tytułów „polskiego Edisona” czy „Leonardo z Galicji”. Historia zapamiętała Jana Szczepanika jako twórcę kamizelki kuloodpornej, jednego z prekursorów telewizji, autora licznych patentów w dziedzinie tkactwa, fotografii barwnej czy filmu.
W związku z jubileuszowymi obchodami Muzeum Rzemiosła w Krośnie wyszło z inicjatywą upamiętnienia wielkiego odkrywcy i konstruktora muralem artystycznym, zlokalizowanym w przestrzeni Zespołu Staromiejskiego Krosna. Mural stał się hołdem dla tego wybitnego wynalazcy, jak i okazją do przypomnienia mieszkańcom i turystom jego osiągnięć, o których rozpisywała się ówczesna prasa europejska. Wynalazki Jana Szczepanika zrewolucjonizowały i zmieniły bieg historii cywilizacji. Muzeum Rzemiosła w Krośnie jako instytucja naukowa stoi na straży pamięci o wybitnych postaciach związanych z miastem, zasłużonych dla ludzkości. W związku z powyższym, mając świadomość genialnej postaci Jana Szczepanika, która wyprzedziła swoją epokę i zapisała się mocno w historii nie tylko Polski, ale i całego świata Muzeum wyszło z inicjatywą upamiętnienia postaci wynalazcy w formie muralu.
Mural z wizerunkiem Jana Szczepanika ozdobił ścianę kamienicy przy ul Piłsudskiego 18 w Krośnie, która stanowi symboliczną bramę wiodącą do historycznego zespołu staromiejskiego Krosna. Za powstanie muralu odpowiadali dwaj uznani artyści: dr hab. Łukasz Rudecki i Paweł Witkowski z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Wykonanie muralu zrealizowane zostało jako zadanie partnerskie Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Krośnieński projekt przedstawia postać młodego wynalazcy na tle podkarpackiego pejzażu. Z lewej strony widoczna jest kamera, jeden z jego wynalazków. Artyści stworzyli mural na podstawie fotografii Jana Szczepanika. O tym dlaczego akurat wybrano tą fotografię niech świadczą słowa twórców malowidła: „Na tym zdjęciu urzekło nas jego spojrzenie, w którym widać taką pewność siebie, przenikliwość i pozytywną energię. Widać, że patrzy w przyszłość bez lęku”.
Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpiło 20 sierpnia 2022 r. podczas najważniejszego wydarzenia kulturalnego sezonu turystycznego jakim jest Festiwal Kultury Krajów Karpackich „Karpackie Klimaty”. Krośnieńskie malowidło spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem w mediach społecznościowych, a zwłaszcza ciepłą reakcją ze strony mieszkańców i odwiedzających Krosno turystów. Dziś mural przedstawiający Jana Szczepanika stał się już wizytówką miasta, ważnym elementem promocji dziedzictwa kulturowego Krosna i symbolem jednego z bohaterów jego wielkiej historii. To sygnał wysłany do mieszkańców i turystów o chlubnych dziejach grodu nad Wisłokiem. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne oraz namacalny dowód egzystencji wybitnych postaci w dziejach miasta.