Obiekty mieszkalne - termomodernizacja

Kompleksowa termomodernizacja budynku wielorodzinnego będącego w zasobach SM ROW w Wodzisławiu Śląskim z wykorzystaniem OZE

Pełna nazwa Inwestycji:
Kompleksowa termomodernizacja budynku wielorodzinnego będącego w zasobach SM ROW w Wodzisławiu Śląskim z wykorzystaniem OZE

Zgłaszający:
Spółdzielnia Mieszkaniowa  „ROW”

Inwestor:
Spółdzielnia Mieszkaniowa  „ROW”

Generalny wykonawca:

Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „Siódemka” Łukasz Rundzia ul. Nadwiślańska 45, 32-590 Gromiec

Projektant:

Pracownia Inżynierska „CERTEX” Janusz Bógdoł

Okres prac:

06.2021 – 11.2021 r.

Lokalizacja:
Wodzisław Śląski, ul. Wałowa 22

Wartość inwestycji:
1 091 157,72,00 zł

 

W roku 2021 przystąpiono do kompleksowej termomodernizacji wraz z wymianą systemu ogrzewania z pieców węglowych na centralne ogrzewanie pierwszego budynku spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Wałowej 22 w Wodzisławiu Śląskim, który stanowi podwaliny powstania naszej Spółdzielni. Wykonanie tak dużego zakresu remontów możliwe było dzięki finansowaniu z pozyskanych funduszy zewnętrznych. Ten budynek zasługuje na szczególną uwagę, gdyż na przestrzeni wielu lat był wykluczony z możliwości dofinansowania co z kolei uniemożliwiało wykonanie robót.

To jakby sięgnąć wstecz do zapisów pozostawionych przez pierwszy Zarząd, w których czytamy o problemach wynikłych podczas „załatwiania pożyczki na zakup działek, uzbrojenia terenu, równania go, aby budynek mógł powstać, gdzie na tamten czas nie było nawet drogi dojazdowej, a trzeba było wywieźć wiele ziemi nie mając sprzętu budowlano-technicznego, nie było spychaczy, samochodów wywrotek, dźwigów ani mieszarek, ale mieszkańcy nie poddawali się i skrupulatnie, pomimo wielu trudności wybudowali dom, w którym zamieszkało 13 rodzin. Budynek ten przetrwał również czas drugiej wojny światowej dumnie stawiając opór ostrzałom, które na murach zaznaczone są do dziś lecz obecnie skryte pod nowo wykonaną termomodernizacją.

Ten historyczny budynek stał się dziś w naszej spółdzielni prekursorem nowoczesnych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej, gdyż projekt obejmował zainstalowanie fotowoltaiki, zabudowanie stacji wymienników ciepła i systemu inteligentnego zarządzania energią cieplną. To on zapoczątkował nową historię na kartach naszej kroniki. Odnowiona elewacja nadała charakteru kamienicy ciesząc nowym, estetycznym wizerunkiem.

W roku 2021 pierwszy raz od powstania budynku mieszkańcy mieli dostarczone ciepło z sieci centralnego ogrzewania. Co u wielu starszych mieszkańców wywołało zdumienie, że nie trzeba nosić wiaderek z węglem, wynosić powstałego popiołu, a wystarczy tylko odkręcić grzejnik i w mieszkaniu robi się ciepło i przytulnie.

PRZED

PO