Mural Roku

„Puck – baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego”

Pełna nazwa Inwestycji:
„Puck – baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego”

Zgłaszający:
Gmina Miasta Puck

Inwestor:
Gmina Miasta Puck

Generalny wykonawca:
„SUBSIDIUM” oraz Gmina Miasta Puck

Projektant:
Firma „Wypisz Wymaluj”

Okres prac:
15.10.2020 – 15.11.2020

Lokalizacja:
Puck, ul. Lutego 27

Wartość inwestycji:
13 000,00 zł

 

Motywem przewodnim wielkoformatowego obrazu jest Polskie Lotnictwo Morskie, które w 2020 r. obchodziło 100-lecie powstania. To właśnie w Pucku powstała pierwsza baza lotnictwa morskiego. Na głównym planie znajduje się łódź latająca Schreck FBA-17HMT2 w locie nad Zatoką Pucką. Miejsce, gdzie powstał mural leży nieopodal Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego prowadzonego przez Stowarzyszenie Historyczne MDLot.

Okazją do wykonania pracy był remont elewacji budynków mieszkalnych przy ul. 10 Lutego 27 w ramach rewitalizacji centrum Pucka. Mural wykonała firma „Wypisz Wymaluj”, a  autorem grafiki jest Jarosław Wróbel – rysownik, malarz, ilustrator specjalizujący się w tematyce lotnictwa wojskowego i historii.

Mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „SUBSYDIUM” działającego przy Szkole Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku. To trzeci mural jaki powstał w mieście Puck dzięki ich zapałowi.

Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpiło 16 listopada 2020 r. przy okazji świętowania 672. urodzin Miasta Puck.

Mural jest zlokalizowany przy ulicy, która w sezonie letnim przejeżdża wielu turystów. Jest on piękną pamiątką przypominającą mieszkańcom i turystom o ważnym fakcie historycznym, iż w mieście Puck utworzono lotnictwo morskie w 1920 r. oraz, że nad miastem i Zatoką Pucką latały hydroplany i łodzie latające z biało-czerwoną szachownicą.

PRZED

PO