Obiekty sport, rekr. i wypoczynku, ter. zielone

Wsparcie Kapitału przyrodniczego regionu poprzez udostępnienie zasobów przyrodniczych w Gminie Nowa Sól

Pełna nazwa Inwestycji:
Wsparcie Kapitału przyrodniczego regionu poprzez udostępnienie zasobów przyrodniczych w Gminie Nowa Sól

Zgłaszający:
Gmina Nowa Sól

Inwestor:
Gmina Nowa Sól

Generalny wykonawca:
Pro-Infra Sp. z o.o., Jerzmanowa

Projektant:
Pro-Infra Sp. z o.o., Jerzmanowa

Okres prac:
marzec 2018 – marzec 2019

Lokalizacja:
Jodłów, Lubięcin, Lubieszów, Nowe Żabno

Wartość inwestycji:
4 731 903,37 zł

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pt. Wsparcie kapitału przyrodniczego regionu poprzez udostępnienie zasobów przyrodniczych w gminie Nowa Sól w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Zrewitalizowano cztery miejsca wypoczynku i rekreacji w Lubieszowie, Nowym Żabnie, Lubięcinie oraz Cypel w Jodłowie. Projekt ma na celu właściwe ukierunkowanie ruchu turystycznego zapewniając z jednej strony ochronę kapitału przyrodniczego, a jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej gminy Nowa Sól.

Rewitalizacja wymienionych parków krajobrazowych pochłonęła ok. 6 mln zł, z czego prawie 4 mln to fundusze unijne. Wykonawcą inwestycji w formule zaprojektuj-wybuduj, była firma Pro-Infra Sp. z o.o. z Jerzmanowej.

Zielony Amfiteatr w Lubięcinie

Widok ‘Zielonego Amfiteatru’ robi wrażenie o każdej porze roku, uwarunkowane jest to głównie jego bezpośrednim położeniem nad Jeziorem Kochanowskim. Dużym błędem było dotychczasowe lekceważenie potencjału tego miejsca i właśnie z takim przesłaniem powstał kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w Lubięcinie. Na powierzchni 5200m2 znajdują się ścieżki turystyczne z naturalną mineralną nawierzchnią oraz małą architekturą, w skład której wchodzą: amfiteatr z muszlą koncertową, widokowy pomost z zadaszoną altaną, ławki parkowe, ścieżka dydaktyczna o tematyce ekosystemu wodnego, a także miejsce na ognisko i stoły piknikowe. Na terenie zamontowano również oświetlenie parkowe, toaletę publiczną i wydzielono miejsca parkingowe. Mieszkańcy zyskali nie tylko pięknie zagospodarowany teren, ale również stały obiekt, w którym organizowane są wydarzenia kulturalne.

Park Folwarczny w Lubieszowie

Od 2019 r., jadąc trasą Nowa Sól – Kożuchów (odcinkiem drogi wojewódzkiej 297) można skręcić na chwilę do Lubieszowa, by odetchnąć w pięknych okolicznościach przyrody, wśród drzew i śpiewie ptaków. To miejsce zrobi wrażenie przede wszystkim na osobach ceniących sobie spokój i harmonie. Lejąca się ze wszystkich stron zieleń z pewnością zregeneruje siły witalne każdego, kto odwiedzi park. Przechadzając się wzdłuż alejek warto na chwilę przystanąć przy tablicach gatunkowych, z których można zaczerpnąć sporą dawkę wiedzy na temat drzew występujących na tym terenie. Kierując wzrok ku górze, dostrzeżemy budki lęgowe dla ptaków, a gdy postanowimy odpocząć po intensywnym obcowaniu z naturą, możemy chwilę przysiąść na ławce parkowej lub w drewnianej altanie podestem widokowym. Wręcz idealne warunki na randkę, zwłaszcza wieczorową porą, gdy park rozświetlają lampy, a wokół panuje cisza – gwarantujemy, że każdego wprawi to w romantyczny nastrój. Właśnie tam piękno kryje się we wszystkich zakątkach, o każdej porze dnia i nocy, trzeba tylko bacznie obserwować.

Cypel w Jodłowie

W sezonie letnim najlepiej wybrać się do Jodłowa. Spędzanie tam czasu, to idealny sposób na ochłodę w upalne dni. Jodłów jest miejscowością położoną w otoczeniu lessów, nad malowniczym Jeziorem Tarnowskim Dużym, ale to nie koniec możliwości, które otwiera przed nami ten niesamowity zakątek. W ostatnim czasie został tam oficjalnie otwarty tzw. ‘Cypel Jodłowski’ z parkiem rekreacyjnym. Na miejscu znajdziemy m.in. drewnianą (9 metrową) wieżę widokową, altanę z siedziskami i stałem, pomosty, ławki, specjalne miejsce na ognisko, stojaki na rowery, leżaki betonowe, a nawet toalety z natryskami i przebieralnię plażową. Dodatkową atrakcją są alejki pieszo-rowerowe o charakterze edukacyjnym. Staja tam tablice, z których dowiemy się wiele ciekawych informacji na temat gatunków roślin i zwierząt znajdujących się na tym terenie. W trosce o przyrodę, powstały również karmniki oraz budki lęgowe dla ptaków. Miejsce zostało stworzone głównie do rekreacji i wypoczynku, by spędzać niezapomniane chwile w przepięknych okolicznościach przyrody by odkrywać na nowo Jodłów.

Park ‘Ptasia Ostoja’ w Nowym Żabnie

Powierzchnia zagospodarowanego terenu wynosi 3200m2. Teren ten funkcjonalnie podzielony jest na dwie części: część parkową i część za szkółką dendrologiczną. Utworzenie tej pierwszej – na gruncie zadrzewionym, porośniętym drzewami ma na celu pielęgnację stanu istniejącego i udostępnienie go mieszkańcom. W tym miejscu zostały utwardzone ścieżki parkowe o układzie swobodnym, z nawierzchnią z kruszywa naturalnego, zamontowano drewniane ławki i kosze na śmieci. W części zachodniej zagospodarowano plac oparty na planie półkola o promieniu ok. 8m, zbudowany z tej samej nawierzchni, co ścieżki oraz zamontowano altanę o średnicy ok. 5m i ławki, stanowiące miejsce do odpoczynku i spotkań na łonie natury. We wschodniej części, gdzie w koronach drzew gniazdują ptaki, założono karmniki i budki lęgowe. W celach edukacyjnych stworzono ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze, zawierające tablice informacyjne z: gatunkami drzew, występującymi na terenie parku, roślinami runa parkowego, roślinami chronionymi, prezentacją ptaków pól i łąk oraz ptaków rodzimych i chronionych. Zamontowano również ptasi zegar, nasadzono drzewa i rośliny miododajne oraz inne rośliny rekompensacyjne. Docelowo miejsce ma umożliwić obserwację ptaków. Wcześniej wspomnianą, drugą część terenu przeznaczono na szkółkę dendrologiczną, na której zbudowano drewnianą wiatę edukacyjną ośmioboczną opartą planie koła o średnicy ok. 11m, w centralnej części umieszczono kamienne palenisko.

PRZED

PO

Zielony Amfiteatr w Lubięcinie

Zielony Amfiteatr w Lubięcinie

Park Folwarczny w Lubieszowie

Park Folwarczny w Lubieszowie

Cypel w Jodłowie

Cypel w Jodłowie

Park ‘Ptasia Ostoja’ w Nowym Żabnie

Park ‘Ptasia Ostoja’ w Nowym Żabnie