Adaptacje

Adaptacja zdegradowanego budynku na mieszkania socjalne i chronione oraz utworzenie Centrum Usług Społecznych w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Młyńskiej 21A

Pełna nazwa Inwestycji:
Adaptacja zdegradowanego budynku na mieszkania socjalne i chronione oraz utworzenie Centrum Usług Społecznych w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Młyńskiej 21A

Zgłaszający:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach

Inwestor:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach

Generalny wykonawca:
F-Bud Sp. z o.o., Wodzisław Śląski

Projektant:
Energosystem Rybnik Sp. z o.o., Rybnik

Okres prac:
09.08.2018 – 28.02.2019

Lokalizacja:
ul. Młyńska 23A w Czerwionce-Leszczynach, działka nr 5961/220 i 4734/220

Wartość inwestycji:
5 940 462 zł

Adaptowany budynek mieszkalny przy ul. Młyńskiej 21A w Czerwionce-Leszczynach wybudowano w latach 70/80-tych XX w. jako hotel robotniczy dla pracowników KWK ‘Dębieńsko’. Po likwidacji kopalni pełnił funkcję noclegową dla pracowników firm prowadzących prace w okolicy Czerwionki-Leszczyn, a Zakład Gospodarki Mieszkaniowej z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Ligonia 5c przyjął nieruchomość w użyczenie.

Hotel wybudowano jako budynek 5-kondygnacyjny, podpiwniczony, prefabrykowany, składający się z czterech przylegających segmentów oraz piętrowej części pełniącej funkcję biurową i częściowo gastronomiczną, wybudowanej metodą tradycyjną. Obiekt posiadał również obecnie wyburzoną stołówkę i sklep, połączone z budynkami wewnętrzna komunikacją oraz portiernię.

Gmina Czerwionka-Leszczyny aktywnie aktywie uczestniczy w pozyskaniu środków z funduszy unijnych, stąd decyzja o opracowaniu projektu adaptacji zdegradowanego budynku na mieszkania socjalne i chronione oraz utworzenie Centrum Usług Społecznych w części istniejącego kompleksu. Projekt obejmował swym zakresem 2 segmenty oraz piętrowy budynek, a inwestycję współfinansowano z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Zakres prac:

– zaprojektowano 51 mieszkań, w tym 10 chronionych i 2 dla osób niepełnosprawnych,

– uzyskano łącznie 1 648,95m2 powierzchni mieszkań i 509,81m2 przypisanych piwnic lokatorskich

– pomieszczenia wspólne, komunikacja to 484,27m2

– Centrum Usług Społecznych zajmuje 344,36m2

– Kubatura zadatowanej części budynku wynosi 11 949,45m3.

Istniejącą powierzchnię podzielono na lokale wyposażone w łazienki oraz kuchnie lub aneksy kuchenne. Do każdego mieszkania przypisano pomieszczenie gospodarcze w piwnicy, pełniące rolę np. schowka na rowery. Łazienki wyposażono w natrysk z brodzikiem, misę ustępową, umywalkę oraz miejsce na pralkę. W kuchniach i aneksach kuchennych przewidziano zlewozmywaki oraz podejścia elektryczne na piece elektryczne 2 lub 4-palnikowe. Do podgrzewania wody zaprojektowano pojemnościowe podgrzewacze wody.

Wykonano nową instalację elektryczną, odgromową, instalację TV i internetową, w części pomieszczeń wentylację mechaniczną, a także wodno-kanalizacyjną z odprowadzeniem ścieków sanitarnych do sieci. Wyprzedzającą Inwestor zadbał o możliwość odprowadzenia ścieków sanitarnych do oczyszczalni ścieków, budując w 2017 r. przepompownię oraz sieć przystosowaną do odbioru ścieków, z uwzględnieniem możliwości przyłączenia nowych obiektów.

Budynek dostosowano do obowiązujących norm w zakresie przenikania ciepła, ściany zewnętrzne ocieplono, wymieniono okna i drzwi. Budynek ogrzewany jest z sieci miejskiej, co wpisuje się w tak ważną ochronę klimatu. Zlikwidowano bariery dla osób niepełnosprawnych, projektując 2 podjazdy dla niepełnosprawnych oraz windę.

W budynku piętrowym mieści się Centrum Usług Społecznych skierowane w swych działaniach do lokalnej społeczności, salą szkoleniową wyposażoną w stoły bilardowe, projektor multimedialny oraz pomieszczenia biurowe i socjalne dla pracowników OPS.

Zadbano również o najmłodszych mieszkańców organizując dla nich świetlicę, w której mogą przebywać bawiąc się i jednocześnie integrując. Dla potrzeb rekreacyjnych przy budynku powstał plac zabaw dla dzieci wyposażony w różne urządzenia, siłownia pod chmurką oraz boisko. Pozwala to mieszkańcom na wspólne i aktywne spędzanie czasu. Latem 2019 r. przy współudziale lokalnych radnych oraz pracowników giny zorganizowano festyn dla dzieci.

Komunikację pieszo-jedną wykonano z betonowej kostki brukowej, z powierzchni wydzielono miejsca na zieleńce. W miarę możliwości zachowano istniejące drzewa, wykonano pielęgnacyjne przycięcia oraz nowe nasadzenia. Przewidziano miejsca postojowe dla samochodów, w tym dla osób niepełnosprawnych. Wykonano również zadaszone miejsce gromadzenia odpadów z uwzględnieniem segregacji zgodnej z ustawą.

Budynek zyskał nowe życie, nowy wygląd oraz wielu lokatorów, którzy w różny sposób, często przy pomocy OPS próbują tak jak budynek zyskać nowe życie, nowe szanse i możliwości.

PRZED

PO