Remont konserwatorski zabytkowego budynku położonego przy ul. 11 Listopada 49 w Bielsku-Białej
Pełna nazwa Inwestycji:
Remont konserwatorski zabytkowego budynku położonego przy ul. 11 Listopada 49 w Bielsku-Białej
Zgłaszający:
Miasto Bielsko-Biała – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
ul. Lipnicka 26
43-300 Bielsko-Biała
Inwestor:
Miasto Bielsko-Biała – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
ul. Lipnicka 26
43-300 Bielsko-Biała
Generalny wykonawca:
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe LIGRA” Agata Pawlus
Międzyrzecze Dolne 204,
43-392 Międzyrzecze
Projektant:
mgr inż. arch. Barbara Filipowska
ul. Rozrywka 20/12
31-419 Kraków
Okres prac:
od 1 kwietnia 2016 r. do 25 października 2016r.
Lokalizacja:
ul. 11 Listopada 49 w Bielsku-Białej
Wartość inwestycji:
418 304,09 zł
Przedmiotem zamówienia było wykonanie remontu konserwatorskiego zabytkowego budynku położonego przy ul. 11 Listopada 49 W Bielsku-Białej, polegającego na:
- skuciu istniejących tynków,
- oczyszczeniu i zagruntowaniu powierzchni,
- wykonaniu nowych tynków,
- gruntowaniu tynków pod malowanie,
- malowaniu dwukrotnym tynków,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- renowację drzwi Frontowych i od strony podwórka,
- obróbki blacharskie,
- remont dachu i kominów,
- wymianę rynien i rur spustowych.
Wszystkie prace należało wykonać i wykonano zgodnie z Decyzją o pozwoleniu na budowę wydaną przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Pozwoleniem na remont Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zgodnie z zatwierdzoną Dokumentacją Projektową, Programem prac konserwatorskich oraz badaniami stratygraficznymi.
Budynek przy ul. 11 Listopada 49 w Bielsku-Białej objęty zamówieniem podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej, gdyż przedmiotowa kamienica jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych pod nr A-479/87 i z tego względu podlega szczególnej ochronie prawnej Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Dane techniczne budynku:
- funkcja: mieszkalno-usługowa,
- powierzchnia zabudowy – 382,13 m2.
Przedmiotowy budynek jest zabytkową kamienicą. Dom zbudowany na przełomie XVIII/XIX w. w stylu klasycystycznym (tzw. zabudowy józefińskiej) piętrowy, częściowo podpiwniczony. Zachowana pierwotna bryła z wysokimi dwuspadowymi dachami. W elewacji liczne ślady pierwotnego ukształtowania architektonicznego: „antyryzalit” na osi fasady, arkadowa artykulacja parteru, wykrój bramy z koszowym lukiem nadświetla, arkada i wnęki akcentujące oś środkową na piętrze fasady, profilowane obramienia okien na piętrze. Przed wejściem do sieni stopniec kamienne. Stolarka bramy dwuskrzydłowa, płycinowa ok. poł. XIX w. Sień i przechód na podwórze: sklepienie kolebkowe i żaglaste na gurtach. Klatka schodowa tunelowa, na rzucie litery „L”, nakryta sklepieniem kolebkowym o łuku koszowym, stopnie drewniane. W sieni na piętrze sklepienie żaglaste i kolebkowe, stara posadzka kamienna. Obecnie obiekt pełni funkcję mieszkalno-usługową. Na parterze mieszczą się punkty handlowo-usługowe, na piętrach I oraz częściowo na poddaszu znajdują się mieszkania. Jest to budynek dwupiętrowy.