Plaża Miejska
Pełna nazwa Inwestycji:
Plaża Miejska
Zgłaszający:
Miasto Racibórz
ul. Króla Stefana Batorego 6
47-400 Racibórz
Inwestor:
Miasto Racibórz
ul. Króla Stefana Batorego 6
47-400 Racibórz
Generalny wykonawca:
Calla s.c. Jolanta Gryczyńska Robert Gryczyński
ul. Kochłowicka 63
40-817 Katowice
Projektant:
Calla s.c. Jolanta Gryczyńska Robert Gryczyński
ul. Kochłowicka 63
40-817 Katowice
Okres prac:
Lokalizacja:
Racibórz: Bulwary nadodrzańskie/Park Zamkowy
Wartość inwestycji:
869 410,26 zł brutto
Plaża Miejska to jeden z elementów Bulwarów Nadodrzańskich, czyli inwestycji, która jest sposobem na zagospodarowanie jednego z najbardziej urokliwych miejsc w Raciborzu. W ramach bulwarów obok plaży funkcjonuje przystań miejska. Takie rozwiązanie pozwoliło na stworzenie spójnego, zintegrowanego produktu turystycznego, do którego można dołączać kolejne elementy. Plaża to ponad 40 metrów złocistego piasku, na którym znajduje się szereg atrakcji, które znalazły uznanie zarówno w oczach raciborzan, jak i mieszkańców całego regionu. Znajduje się na niej 6 estetycznie wykonanych kontenerów, w których mieści się zaplecze gastronomiczno – magazynowe. W znakomity sposób wkomponowała się ona w otoczenie. Z jednej strony otoczona jest przez zielony, dający cień stary park zamkowy, z drugiej nasłonecznionej strony zaś oplata ją majestatycznie płynąca Odra. Niesamowitym atutem, który sprawia, że raciborska plaża jest unikatem na skalę całego kraju jest górujący nad okolicą Zamek Piastowski z jedną z najpiękniejszych gotyckich kaplic na całym Górnym Śląsku.
Na plaży znajduje się szereg atrakcji i urządzeń, które przeznaczone są zarówno dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek fizyczny, z drugiej zaś dla plażowiczów mniej skłonnych do intensywnego wysiłku. Na terenie inwestycji znajduje się zestaw do ćwiczeń do bardzo popularnego street workoutu oraz pole do gry w badmintona. Postawienie na urządzenia do kalenistyki jest w tym przypadku także realizacją postulatów samych mieszkańców, którzy organizują na plaży nawet imprezy polegające na biciu rekordów Polski w tej dyscyplinie sportowej. Inicjatywy tego typu są tym bardziej cenne, że w ich trakcie organizatorzy angażują osoby mniej skłonne do prowadzenia sportowego trybu życia. Na teren inwestycji prowadzą ciągi pieszo – rowerowe, a na samej plaży znajdują się racjonalnie rozmieszczone stojaki dla jednośladów. Warty podkreślenia jest fakt, że ciągi te wpisują się w sieć wielokilometrowych ścieżek rowerowych poprowadzonych przez urokliwe przedmieścia Raciborza. Fakt, że plaża jest ważnym, ale tylko jednym elementem większej całości, który w zamierzeniu ma być kompletnym produktem turystycznym, sprawia że można do niej dobudowywać kolejne części. Już w kwietniu tego roku do plaży dołączy ścianka wspinaczkowa, która uzyskała już legitymację raciborzan w głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Plaża stanowi niejako naturalne przedłużenie przystani miejskiej, co sprawia, że łatwo organizować tu zawody sportowe łączące np. kajakarstwo z bieganiem.
Plaża pełni również funkcję integracyjną. Jest to miejsce, które przyciąga osoby w różnym wieku, statusie społecznym i rodzinnym. Na terenie inwestycji powstał plac zabaw w konwencji marynistycznej oraz modernistycznie wykonana huśtawka. Obie te atrakcje powodują, że zwłaszcza w sezonie letnim na plaży często goszczą całe rodziny. Osoby dorosłe, które cenią sobie wypoczynek w postaci klasycznego plażowania mają do dyspozycji świetnie wykonane i niezwykle estetyczne miejskie meble włoskie oraz leżaki zdobione logiem miasta oraz projektu po nazwą „rowerowy Racibórz”. W sytuacji, w której plażowiczom doskwiera za bardzo słońce mogą się oni skryć pod rozłożystymi parasolami. Ten sposób spędzania wolnego czasu często przekłada się na nawiązywanie nowych znajomości i odnawianie już istniejących relacji. Jedną z atrakcji, która zapewnia taką możliwość jest tor do gry w bule, która na zachodzie Europy jest rozrywką niezwykle cenioną wśród seniorów.
Plaża pełni także funkcję kulturotwórczą. Wypoczynek, który zakłada mniejszą aktywność fizyczną nie oznacza jednocześnie tylko biernego spędzania czasu. Obok umieszczonego na plaży punktu gastronomicznego w postaci kontenera znajduje się stanowisko do book crossingu zaopatrzonego w książki z zasobów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Na terenie inwestycji istnieje także możliwość pokazów kina letniego (w ubiegłym roku mieszkańcy mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z filmami dokumentalnymi o Ameryce Łacińskiej w latach 70. Ubiegłego stulecia). Miejskie bulwary są również miejscem, gdzie organizowane są dyskoteki plenerowe oraz koncerty, a także inne atrakcje. W roku 2016 prawdziwą furorę wywołał tzw. fly bag, czyli gigantyczna poduszka, na którą można było skakać ze specjalnego rusztowania.
Warto dodać, że w trakcie prac nad budową plaży firma Calla z Katowic, która wygrała przetarg na jej wykonanie, zastosowała specjalną technikę, dzięki której nie uległy uszkodzeniu okoliczne drzewa.