Kultura i edukacja

CKK JORDANKI

Pełna nazwa Inwestycji:
CKK JORDANKI

Zgłaszający:
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Al. Solidarności 1-3
87-100 Toruń

Inwestor:
Gmina Miasta Toruń

Generalny wykonawca:
Mostostal Warszawa SA (lider)
Acciona Infraestructuras S.A.(partner)

Projektant:
Menis Arquitectos

Okres prac:
9 kwietnia 2013 r. – 19 listopada 2015 r.

Lokalizacja:
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Al. Solidarności 1-3
87-100 Toruń

Wartość inwestycji:
224 769 739,24 zł

 

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zaprojektowane przez biuro projektowe Fernando Menisa, zostało otwarte 12 grudnia 2015 r. Budynek mieści w sobie wielofunkcyjną Salę Koncertową (dla 882 widzów) oraz Salę Kameralną (dla 287 widzów), scenę plenerową oraz podziemny garaż z 185 miejscami parkingowymi.

Budynek podzielono na dwie części: dwukondygnacyjną część podziemną wspólną dla całego obiektu oraz nadziemną (od 3-5 kondygnacji, na którą składają się pojedyncze budynk – Moduły 1-4). Pomiędzy modułami znajdują się szczeliny – przeszklone korytarze. Zaprojektowano je w celu wyizolowania akustycznego poszczególnych modułów, zapewnienia dostępu do światła dziennnego i umożliwienia komunikacji między modułami.

Front fasady jest cofnięty względem ulicy, przez co powstał plac stanowiący otwartą przestrzeń publiczną.
Z tyłu budynku utworzono drugi plac tworzący widownię sceny plenerowej. Plac jest okolony zielonymi wzniesieniami. Scena plenerowa znajduje się w budynku M3 i jest otwierana za pomocą olbrzymich rozmiarów bramy plenerowej.

CKK jest obiektem wielofunkcyjnym – umożliwia prezentację różnych produkcji scenicznych m.in. koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej, przedstawień operowych, teatralnych i baletowych, a także umożliwia organizację konferencji i kongresów.

Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana za pomocą mobilnych sufitów (5 kopuł). W obu salach znajduje się system mobilnych widowni, dzięki któremu jest możliwość organizowania wydarzeń w układzie teatralnym jak i w układzie płaskiej podłogi. Obie sale mogą być ze sobą połączone za pomocą mobilnych ścian.

Wnętrze zostało wykończone w autorskiej technologii pikado – stanowiącej konglomerat ceglano-żelbetowy oraz tufowo-żelbetowy, przez co uzyskano wyjątkowe walory wizualne. Zastosowany materiał nawiązuje do gotyckiej cegły toruńskiego Starego Miasta, oprócz tego pełni funkcję akustyczną – skomplikowana geometria pikado z cegłami pozwala odbijać dźwięk, natomiast zastosowanie porowatego tufu we foyer i barze zwiększa jego pochłanialność.

CKK Jordanki jest siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

  • Powierzchnia użytkowa całkowita: 18 162,25 m2
  • Kubatura: 158 183,01 m3
  • Liczba kondygnacji/wysokość nad poziom terenu 7/19,30 m