Przebudowa stawu południowego w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu
Pełna nazwa Inwestycji:
Przebudowa stawu południowego w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu
Zgłaszający:
Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu
ul. Smolenia 35
41-902 Bytom
Inwestor:
Miasto Bytom
ul. Parkowa 2
41-902 Bytom
Generalny wykonawca:
GIJO Kapsa, Seidel sp. j.
ul. Szyby Rycerskie 22k
41-909 Bytom
Projektant:
Plus 8.pl architekci s.c. M. Górczyński, R. Seemann
ul. Wolności 94
41-800 Zabrze
Okres prac:
listopad 2014 – sierpień 2015 r.
Staw południowy w Parku im. F. Kachla w Bytomiu zwany Stawem Łabędzim był kiedyś jednym z najbardziej malowniczych miejsc w parku. Służył on mieszańcom do spacerowania ścieżkami wokół tafli wody, wędkowania a nawet przejażdżek łódką. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wybudowano na nim groblę. Z czasem stał się zanieczyszczony namułem, nie posiadał naturalnych odpływów. a był odbiornikiem zanieczyszczonych wód deszczowych z okolicy. To wszystko sprawiło, ze pogorszyły się warunki bytowania organizmów żywych w stawie i jego otoczeniu. Jednak największym problemem stało się systematyczne obniżanie poziomu wody. Przyczyną była m.in. nieszczelność dna spowodowana szkodami górniczymi. W 2013 roku staw praktycznie przestawał istnieć. W związku z powyższym konieczne stało się podjęcie działań mających na celu przywrócenie temu miejscu utraconych walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
Na realizację inwestycji związanej z przebudową stawu miasto pozyskało dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 1 763 998,00 zł, natomiast cały koszt inwestycji wyniósł 3 052 916,40 zł. Umowę o dofinansowanie zadania zawarto 1 lipca 2014r. W ramach realizacji zadania wykonano:
- odcięto dopływ wody
- usunięto osady o łącznej kubaturze 5025m2 wraz z ich wywozem i utylizacją
- wyburzono istniejącą groblę dzielącą zbiornik
- ukształtowano i umocniono skarpy zbiornika o po w 1,42 ha
- ułożono warstwy podkładowe pod uszczelnienie stawu
- uszczelniono dno stawu geomembraną o łącznej pow. 1,64 ha
- ułożono warstwy dociążające z piasku i pospółki
- wykonano przyłącze kanalizacji deszczowej do stawu
- napełniono sław wodą,
- posadzono 52 szt. drzew i 330 szt. krzewów wokół stawu
- posadzono 5231 szt. roślin wodnych i przybrzeżnych
- wybudowano nowe ścieżki wokół stawu, 4 gabinety widokowe, przebudowano taras widokowy „Przystań”, przebudowano kładkę dla pieszych nad stawem
- odnowiono rzeźby na wysepkach
- zamontowano ławki i kosze.
Realizacja projektu wpłynęła pozytywnie na poprawę wizerunku Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu. Park ten jest jedynym, a zarazem największym terenem zieleni znajdującym się w Śródmieściu, w związku z czym stanowi on jedno z miejsc reprezentacyjnych miasta, bardzo chętnie i masowo odwiedzanym przez mieszkańców.
Staw południowy jest położony na obrzeżach parku, w bezpośrednim sąsiedztwie dużego osiedla mieszkaniowego. Efekt jego przebudowy jest szczególnie znaczący dla mieszkańców tego osiedla, którzy stanowią grupę najczęściej odwiedzającą park, ze względu na poprawę walorów estetycznych i krajobrazowych tego miejsca. W wyniku podjętych działań ta część parku zyskała nowy wygląd, co wpłynęło na poprawę wizerunku całego parku, jak również wizerunku miasta. W rezultacie ewidentnie zwiększyła się liczba osób przebywających i odpoczywających w tym rejonie parku, a podjęte działania cieszą się uznaniem mieszkańców. Poprawa estetyki tego miejsca, jego malowniczość i urozmaicenie przyczyniają się do tego, że przebywanie w nim jest prawdziwym wytchnieniem i odprężeniem dla wszystkich, którzy odwiedzają to miejsce.