Gala Finałowa konkursu Inwestycja Roku 2023
Gala Finałowa VIII edycji konkursu INWESTYCJA ROKU 2023 relacja i wyniki
W dniu 13 września 2024 w Śląskim Parku Nauki – Planetarium w Chorzowie odbyła się uroczysta Gala Finałowa VIII edycji konkursu Inwestycja Roku. Statuetki oraz dyplomy laureatom wręczali:
– dr hab. inż. arch. prof. Politechniki Śląskiej, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej Klaudiusz Fross Przewodniczący Kapituły Konkursowej
– Prezes Zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami Arkadiusz Borek – członek Kapituły Konkursowej
– Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami Agnieszka Fudali
– Prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami Marek Urban – członek Kapituły Konkursowej,
– Prezes Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej w Katowicach Joanna Koch-Kubas – członek Kapituły Konkursowej
– prof. AGH dr hab. Jerzy Feliks – członek Kapituły Konkursowej.
VIII edycja konkursu INWESTYCJA ROKU, tym razem odbyła się pod patronatem honorowym:
– Wojewody Śląskiego
– Wojewody Małopolski
– Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
– Wojewody Podlaskiego
– Wojewody Dolnośląskiego
– Marszałka Województwa Śląskiego
– Marszałka Województwa Mazowieckiego
– Marszałka Województwa Świętokrzyskiego
– Marszałka Województwa Lubuskiego
– Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
– Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
– Prezydenta Miasta Chorzów
– uczelni wyższych – Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Akademii Górnośląskiej w Katowicach
– Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie
– Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach
– Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej w Katowicach
– Fundacji Urban Forms,
– Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.
Konkurs odbywał się pod czujnym okiem patronów merytorycznych:
– Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach,
– Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
– oraz Śląskiej Izby budownictwa.
Wśród patronów nie zabrakło również mediów, którym dziękujemy za rozpowszechnianie idei naszego przedsięwzięcia.
Wszystkim Patronom dziękujemy za zaangażowanie w rozpowszechnianie idei naszego konkursu oraz promocji naszych uczestników.
Kapituła konkursowa obradowała 12 lipca 2024 r. i oceniała zgłoszone inwestycje pod kątem innowacyjności i nowoczesności zastosowanych rozwiązań, funkcjonalności inwestycji, poziomu energooszczędności, wprowadzonych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, wpływu na ład urbanistyczny, środowisko i rozwój społeczno-gospodarczy otoczenia oraz ekonomicznej zasadność inwestycji.
Prezentujemy Państwu listę nagrodzonych inwestycji:
1.kategoria Mural Roku.
I miejsce – Urząd Miasta Chorzów za szlak murali „Śladem Dwóch Hut”.
II miejsce – Muzeum Rzemiosła w Krośnie za Dwa murale upamiętniające jubileusz obchodów 100-lecia przemysłu szklarskiego w Krośnie.
III miejsce – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” z Sosnowca za mural „Koszykarz” – wykonany na ścianie szczytowej budynku przy ul. Kieleckiej 20 w Sosnowcu.
- kategoria Obiekty inżynieryjne
I miejsce – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Strzecha” z Bielska – Białej za Modernizację infrastruktury technicznej wokół pawilonu przy ul. Stawowej 29 w Bielsku-Białej.
II miejsce – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Piastowskie” z Cieszyna za Remont nawierzchni ulicy Kamiennej w Cieszynie wraz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.
III miejsce – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec” z Wrocławia za Remont dachu w zestawie HYDRONYLON w budynku mieszkalnym, wielorodzinnym przy ulicy Inżynierskiej 3 /Różanej 23 we Wrocławiu.
- kategoria Obiekty historyczne
I miejsce – Opera Śląska w Bytomiu za Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony dziedzictwa kulturowego.
- kategoria Inwestycje prospołeczne
I miejsce – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Miechowice” z Bytomia za Budowę tężni solankowej wraz z małą architekturą i infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Alojzego Felińskiego w Bytomiu.
- kategoria Obiekty kultury, edukacji i użyteczności publicznej oraz obiekty sakralne.
I miejsce – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie za Konsolidację siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.
II miejsce – Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie za I etap Budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej.
- Kategoria Adaptacje.
I miejsce – EURO PROJEKT DR Klaudiusz Fross za Studenckie Centrum Kreatywności przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
II miejsce – Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. za Przebudowę i rozbudowę budynku byłej szkoły w Tychach przy ul. Oświęcimskiej 256 na budynek mieszkalny wielorodzinny.
II miejsce ex aequo – Grupa Mur-Beton Sp. z o.o. z Katowic za Adaptację budynku gospodarczego oraz przejazdu bramowego na lokale biurowe wraz z zagospodarowaniem części podwórza.
- Kategoria Obiekty mieszkalne – termomodernizacja.
I miejsce – Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. za Termomodernizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Konarskiego 35 w Pile.
- Kategoria Obiekty mieszkalne – budowa nowych obiektów
I miejsce – Expres-Konkurent Sp. z o.o., Sp. k. w Krakowie za inwestycję Trybuny Ludów 27.
II miejsce – Agencja Mienia Wojskowego Warszawa Oddział w Lublinie za Blok mieszkalny przy ul. Kopernika 1a w Białej Podlaskiej.
II miejsce ex aequo – Epol Holding Sp. z o.o. z Łodzi za Budowę zespołu 4 budynków mieszkalnych, wielorodzinnych – Nad Ruczajem w Krakowie.
III miejsce – Zarząd Budynków Miejskich Pierwsze Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Gliwicach za Budynek mieszkalny wraz z garażem zlokalizowany na parterze budynku oraz infrastrukturą zewnętrzną przy ul. Opolskiej 12 w Gliwicach.
III miejsce ex aequo – Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. za Budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Kity 11 a-b w Pile, jako kontynuacja rewitalizacji terenów pokoszarowych.
Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu oraz życzymy kolejnych wspaniałych inwestycji.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, bowiem już wkrótce pojawi się fotorelacja z Gali Finałowej Konkursu Inwestycja Roku 2023. Wkrótce również pojawią się szczegóły dotyczące kolejnej edycji konkursu.
Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy gali mieli możliwość zobaczyć seans „Explore” o Prawach Keplera, które pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu. Seans został wyświetlony na największym w Polsce i w tej części Europy półkolistym ekranie o średnicy 23 m i powierzchni ponad 800 m2. Później uczestnicy mogli zobaczyć aktualne niebo nad Śląskiem dzięki nowoczesnemu projektorowi analogowemu GOTO Chiron III oraz 10 projektorom cyfrowym SONY wyświetlających obrazy w rozdzielczości True 8K.
Anna Czaja i Magdalena Knapek
Biuro KIGN