Technik Gospodarki Nieruchomościami

NOWY KIERUNEK KSZTAŁCENIA W SZKOŁACH ŚREDNICH

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami przy współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie przeprowadziła badania w sprawie możliwości wprowadzenia na rynek nieruchomości nowego zawodu – Technik gospodarki nieruchomościami. W tym celu przeprowadzono badanie ankietowe, aby poznać opinie środowiska nieruchomościowego. Kwestionariusz skierowany był do osób pracujących na rynku nieruchomości. Zebrane podczas badań ankietowych szczegółowe dane prezentujemy tutaj.
Przeprowadzone badania wykazały, że ewolucja obsługi rynku nieruchomości w Polsce stwarza możliwość wprowadzenia kolejnych zawodów związanych z jego obsługą. Pomysł wprowadzenia zawodu technik gospodarki nieruchomościami spotkał się z bardzo dobrym odbiorem osób pracujących na co dzień w branży nieruchomości. Zawód ten byłby idealnym uzupełnieniem zawodu zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz stanowiłby pomoc w funkcjonowaniu wielu firm zajmujących się na co dzień tematyką nieruchomości.

TECHNIK GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI – opis zawodu
W założeniach „Technik Gospodarki Nieruchomościami” stanowić będzie niższą kadrę zarządzającą w firmach i przedsiębiorstwach zajmujących się nieruchomościami takimi jak:
1. Spółdzielnie Mieszkaniowe.
2. Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM), itp.
3. Zakłady budżetowe i jednostki budżetowe zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami gminnymi głównie
mieszkaniami.
4. Firmy zajmujące się zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi.
5. Firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami komercyjnymi typu: magazyny, hale produkcyjne, galerie handlowe itp.
6. Wszystkie firmy posiadające w swoich zasobach nieruchomości.

 

ZADANIA TECHNIKA GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI:
Głównym celem pracy technika gospodarki nieruchomościami będzie przede wszystkim bezpośredni kontakt z klientem, zbieranie i analiza informacji, a w razie potrzeby podejmowanie działań na podstawie już istniejących procedur związanych z zarządzaniem, rozporządzaniem i posiadaniem nieruchomości. Technik Gospodarki Nieruchomościami powinien umieć przeprowadzić rozmowę z klientem, załatwić podstawowe sprawy takie jak zgłoszenie awarii, wyjaśnienie stanu płatności, informacja o obowiązkach itp. W razie potrzeby powinien umieć również przygotować informację dla dyrekcji przedsiębiorstwa na temat istniejącej sytuacji, spodziewanych zagrożeń, a nawet propozycji ich rozwiązania. Do zadań technika gospodarki nieruchomościami należy administracja i rozporządzanie środkami finansowymi i materialnymi np. opracowywanie planów finansowych, remontowych, wykonywanie sprawozdań finansowych, analizowanie kosztów związanych z obsługą nieruchomości, prowadzenie księgowości, szacowanie wartości nieruchomości, analiza rynku nieruchomości, prowadzenie zebrań.

W zakresie opieki nad nieruchomością technicy gospodarki nieruchomościami mogą kierować pracą zespołów zajmujących się kontaktem z kontrahentami zapewniającymi serwisy na budynku, przyjmowaniem zgłoszeń i ich ewidencjowaniem, nadzorem nad bezpieczeństwem budynku, muszą właściwie zareagować w sytuacji gdy mieszkanie jest niewłaściwie eksploatowane lub opuszczone.

Ponadto zajmować się będą kontrolą czystości budynków, odczytami liczników, sprawdzaniem stanów prawnych nieruchomości, doradztwem inwestycyjnym, obsługą programów typu CRM i kontrolą bieżących przeglądów. Sprawują kontrolę nad prawidłową eksploatacją urządzeń i instalacji funkcjonujących w budynkach, prawidłowością przebiegu transakcji sprzedaży lub najmu nieruchomości. W zakresie działań koncepcyjnych opracowują dane dla wspólnot mieszkaniowych, właścicieli, spółdzielni mieszkaniowych jak i dla jednostek samorządu terytorialnego, są odpowiedzialni za wykonanie decyzji organów administracyjnych i służb nadzoru w powierzonym im obszarze działania. W swojej pracy mogą sprawować funkcje zarówno asystenckie jak i samodzielne w przedsiębiorstwach i urzędach powołanych do gospodarowania nieruchomościami (w firmach zarządzających lub administrujących wspólnotami mieszkaniowymi, jednostkami budżetowymi powołanymi w celu gospodarki nieruchomościami gminy lub miasta,
biurach nieruchomości, podmiotach zarządzających najmem. Technik Zarządzania Nieruchomościami nie musi mieć natomiast kompetencji co do podejmowania decyzji finansowych i zarządzania strategicznego.

PROCES EDUKACYJNY:
Nauka odbywać się będzie w technikach o profilu budowlano-architektonicznym lub ekonomicznym w specjalistycznych pracowniach i salach lekcyjnych. Zajęcia prowadzone będą przez wykładowców posiadających odpowiednie przygotowywanie pedagogiczne oraz potrzebną wiedzę merytoryczną. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami posiada wśród swoich współpracowników osoby przygotowane do prowadzenia zajęć jak i osoby przygotowane do wyszkolenia nauczycieli zawodu. Przewidziana jest również nauka w terenie prowadzona zarówno przez wykładowców jak i na bazie praktyk zawodowych.

Uczniowie mogą brać udział w licznych konkursach i olimpiadach przedmiotowych, których laureaci mają zapewnione indeksy wielu współorganizujących je wyższych uczelni. Kształcenie odbędzie się w ramach branży architektoniczno-budowlanej lub ekonomiczno-administracyjnej, obejmie cały 5-letni okres i przewiduje ok. 1200 godzin lekcyjnych (do tego zakresu nie wchodzą przedmioty obowiązkowe w każdym cyklu szkolenia np. matematyka, polski, języki itd.) obejmuje całą wiedzę o nieruchomościach oraz wszystkie branże pośrednie np: bhp, psychologia pracy, kodeks pracy itp. W trakcie nauki uczniowie przystępują do egzaminów zawodowych, by po ukończeniu szkoły uzyskać tytuł zawodowy technika gospodarki nieruchomościami. Po uzyskaniu tytułu technika absolwenci szkoły mogą kontynuować naukę na kursach specjalistycznych w celu uzyskania licencji zawodowej lub na uczelniach wyższych, a następnie przejść na wyższy szczebel zarządzania przedsiębiorstwem i znaleźć zatrudnienie w kierownictwie placówek zajmujących się gospodarką nieruchomościami.
o przeprowadzeniu badań ankietowych, analizie, licznych rozmowach podejmujemy działania szczególnie ze specjalistami związanymi z zarządzaniem edukacją.

DZIAŁANIA W ZWIĄZKU Z WPROWADZENIEM NOWEGO ZAWODU DO SZKÓŁ

Ostatecznie w dniu 25 czerwca 2024 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 25 odbyło się spotkanie robocze, dotyczące opracowania podstawy programowej kształcenia w nowym zawodzie technik gospodarki uczestniczyli:
– Pani Senatorka Joanna Sekuła,
– Śląski Kurator Oświaty Aleksandra Dyla,
– Zastępca Dyrektora Śląskiego Kuratora Oświaty Delegatura w Sosnowcu Grzegorz Raczek,
– Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Robert Wanic,
– Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu Zbigniew Zalas,
– przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami Prezes Zarządu Marek Urban oraz Przewodniczący Rady Programowej KIGN Marian Uherek.

Na spotkaniu omówiono cele kształcenia w zawodzie, przedyskutowano zakres kształcenia oraz jego realizacji. Ustalono również kryteria weryfikacji. Kształcenie w zawodzie planowane jest od 01.09.2025 r. w CKZiU w Technikum nr 2 Architektoniczno- Budowlanym w Sosnowcu.

Natomiast w dniach 14-15 listopada 2024 r. w Technikum nr 4 w Sosnowcu odbył się X Festiwal Zawodów, na którym zaprezentowany, jako nowość został zawód – technik gospodarki nieruchomościami.