Dworek w Leszczynach – laureat konkursu Inwestycja Roku, został aktualnie wyróżniony, publikacją w prestiżowym wydawnictwie.

Dzisiaj kilka słów o dawnej siedzibie rodu Bartelów – Dworze w Leszczynach –  który znów zachwyca swoim pięknem. Pieczołowicie odrestaurowana dawna siedziba rodu wraz z przylegającym do niej terenem znalazła się w „Wiadomościach konserwatorskich Województwa Śląskiego – Rezydencje” wydawanego przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego i Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w 2022 roku. Artykuł napisał Pan Marian Uherek (wiceprezes Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami w latach 2018-2022, obecnie przewodniczący Rady Programowej KIGN), który od lat jest fascynatem zabytków architektury Górnego Śląska. Inicjatywę i odrestaurowanie zarówno Zameczku, jak i otaczającego go terenu doceniła Kapituła konkursu podczas V edycji Inwestycji Roku przyznając I miejsce w kategorii „Obiekty historyczne” zgłoszonej inwestycji „Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach”.

„Pieczołowicie odrestaurowano elewację wraz ze wszystkimi zdobiącymi ją detalami. Całość została pokryta tynkiem w kolorach podobnych do tych z okresu powstania budynku. Jego beżowożółta kolorystyka oparta została na badaniach, które przeprowadziła Bożena Halska – konserwatorka zabytków” – pisze Marian Uherek w swojej pracy i podkreśla, że „jedynym odstępstwem od pierwotnego układu pomieszczeń jest likwidacja ściany pomiędzy dwiema największymi salami na parterze. Dzięki temu jednak cały obiekt stał się bardziej funkcjonalny… obiekt musi spełniać swoje funkcje … w tym przypadku będzie on oddany w użytkowanie Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach z przeznaczeniem głównie na siedzibę Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci oraz na różnego rodzaju programy aktywności lokalnej dla mieszkańców np. szkolenia, warsztaty…”.

„Równie pieczołowicie co budynek Zameczku zrewaloryzowany został otaczający do zabytkowy park. Rozpoczęto od wycinki ponad 200 drzew, aby w ich miejsce dokonać odpowiednich nasadzeń. Między drzewami zaprojektowano urokliwe ścieżki spacerowe i romantyczną altankę. Cała część historyczna z zewnątrz sprawia wrażenie dostojnej, arystokratycznej siedziby” – komentuje autor Marian Uherek.

To już kolejny laureat nagrody Inwestycja Roku, który został wypromowany, dzięki udziałowi w naszym konkursie.