Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach zarządza nieruchomościami, w oparciu o duży społeczny udział opinii członków wyrażany w decyzjach organów, organizując systematyczne spotkania z mieszkańcami (Wiosenne i Jesienne Otwarte Spotkania z Zarządem) oraz zbieranie ankiet opiniodawczych, w wiążących dla Spółdzielni sprawach. W ramach podstawowych działań realizowane są też misje społeczne poprzez działalność oświatowo-kulturalną, spotkania integracyjne członków oraz partnerstwo z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. W perspektywie czasu zwiększyło to integrację mieszkańców, oraz ich społeczną aktywność, a także przekonanie o realnym wpływie na realizowane w Spółdzielni plany. W aspekcie eksploatacji i działań remontowych – biorąc pod uwagę wiek naszych nieruchomości, Spółdzielnia dość odważnie sięga po niestandardowe i innowacyjne rozwiązania, poprawiając komfort zamieszkiwania mieszkańców. We wszystkich działaniach stara się budować i wzmacniać markę Spółdzielni.

Niedawno Spółdzielnia obchodziła swoje 40-lecie istnienia, co było bodźcem do podsumowań dotychczasowych działań. Zarząd zaprosił na jubileuszową galę m.in. założycieli Spółdzielni, zasłużonych członków i emerytowanych pracowników. Z tej okazji wydany został także okolicznościowy medal, wręczany uhonorowanym gościom. Wyróżniona i doceniona została też sama Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach. Poza życzeniami środowiska spółdzielczego, Sejmik Województwa Śląskiego przyznał Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach „Złotą odznakę honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego” a Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami przyznała Spółdzielni statuetkę i tytuł „Lidera Zarządzania”.

Do najważniejszych programów zrealizowanych i będących jeszcze w trakcie realizacji przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Żorach należą:

  1. Program Termomodernizacji, czyli kompleksowe docieplenie wszystkich 89 budynków mieszkalnych w zasobach. Program prowadzony był w latach 2014-2018 i został zakończony powodzeniem. W ramach programu nastąpiło obniżenie w sposób trwały zużycia ciepła w zasobach w skali roku o 24%, oraz zmniejszenie mocy zamówionej ciepła o 35%. Oszczędności roczne na zakupie energii cieplnej to 4,5-5,0 mln zł, porównując do okresu sprzed termomodernizacji. Termomodernizacja związana była ze zmianą estetyki osiedli, a wzmocnienie kotwami docieplanych ścian, zwiększyło także parametry użytkowe budynków z tzw. „wielkiej płyty” na kolejne kilkadziesiąt lat.
  2. Program Rewitalizacja Osiedli, czyli długofalowy program zainicjowany w 2016r., którego celem jest dostosowanie przestrzeni osiedlowej przy wszystkich budynkach w zasobach do współczesnych potrzeb społecznych i warunków bezpieczeństwa. To przede wszystkim budowa dróg pożarowych, chodników, spacerowych alejek, miejsc postojowych, placów zabaw, terenów rekreacji i odpoczynku, siłowni na świeżym powietrzu. W ramach programu opracowano wstępne rozwiązania koncepcyjne dla grup budynków, które poprzez ankiety, cały czas konsultowane są z mieszkańcami. Program realizowany jest etapowo wg dostępnych i zgromadzonych środków na funduszu remontowym rewitalizacji, zasilanym ze składek funduszu remontowego i środków z nadwyżki bilansowej.
  3. Program Dostępność. Polegający na likwidowaniu barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, poprzez obniżane krawężniki, dostosowane podjazdy, dobudowywane poręcze i budowę przy wejściach do klatek platform dźwigowych dla osób niepełnosprawnych. W 2020r. Spółdzielnia skorzystała ze środków rządowych Funduszu Dostępności na budowę dwóch platform pionowych dla osób niepełnosprawnych przy budynkach mieszkalnych. Łącznie w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach zainstalowanych jest przy wejściach do klatek 14 platform dźwigowych dla osób niepełnosprawnych i 9 podjazdów dla osób niepełnosprawnych.
  4. Edukacja Ekologiczna, to program związany z gospodarką odpadami. Założeniem programu jest zwiększenie odzysku odpadów, poprawa świadomości i kultury mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami. W ramach podejmowanych działań, Spółdzielnia edukuje mieszkańców wykorzystując informatory i plakaty, a także organizowała edukacyjne wycieczki mieszkańców zasobów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Spółdzielnia była też partnerem z lokalnymi organizacjami pozarządowymi w ramach projektu „Recykling pod lupą! – angażujemy, integrujemy, edukujemy”, realizowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Program wyróżniony został przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, czyli rządową agencję wykonawczą.

W ramach działań praktycznych Spółdzielnia przystosowuje punkty odbierania odpadów, aby zachęcać do segregacji odpadów, poprzez budowę nowych, oświetlonych z fotowoltaiki, zamykanych elektronicznie wiat i wydzielania placów na pojemniki do segregacji.