Lukę mieszkaniową mogą wypełnić samorządy

W Polsce brakuje obecnie około 1,5 mln lokali mieszkalnych. W Szwecji o dach nad głową dla obywateli od dziesięcioleci troszczą się gminy. U nas ostatnio przykładem wsparcia polityki mieszkaniowej państwa jest inicjatywa Oświęcimia

Stan potrzeb wynika z opracowania wykonanego na potrzeby zespołu ekspertów ds. wypracowania rekomendacji w zakresie polityki rodzinnej przy Kancelarii Prezydenta RP.

Niedobór mieszkań na rynku wpływa na wiele decyzji życiowych Polaków - np. dotyczących zakładania rodziny, posiadania dzieci czy gotowości do zmiany miejsca zamieszkania ze względów zawodowych. Tym bardziej że brakuje przede wszystkim mniejszych oraz tańszych lokali, dostępnych dla mniej zamożnych mieszkańców. Zasypanie luki mieszkaniowej to jedno z kluczowych wyzwań zarówno dla rządu, jak i władz samorządowych.

Instrumenty państwa

Rząd ma w swoich rękach kilka instrumentów, którymi może się posługiwać przy kształtowaniu polityki mieszkaniowej. Część z nich pełni funkcję bardziej kontrolną, np. system ksiąg wieczystych czy udział notariusza w transakcjach na rynku mieszkaniowym. Ale są też instrumenty bardziej praktyczne, które mają na celu ułatwienie dostępu do mieszkań dla przeciętnego obywatela.

Więcej informacji: „Lukę mieszkaniową mogą wypełnić samorządy"

Autor: Jan Kowalczyk, Krzysztof Stempień

Polub nas